Picture
Riešinės yra mezgamos dviem virbalais (karoliukai įmezgami), po to susiuvamos. Iš tiesų riešinių mezgimas nėra sudėtingas, o labiau įgudus – išties paprastas. Neskubėdamos riešinių porą nusimegsite per dvi savaites, įgudus labiau ir skiriant tam daugiau laiko – savaitę.

Riešinės mezgamos plonyčiais virbalais iš plonų siūlų pvz. angoros plonos vilnelės ir t.t. Kuo darbas gaunasi kietesnis, tvirtesnis tuo laikomas kokybiškesniu ir profesionalesniu.


Reikės:
 • Trumpų metalinių 1,25 dydžio virbalų
 • Vilnonių siūlų (vilnoniai tinkamiausi, nes toks mezginys geriau atlaiko tampymą). Siūlai riešinėms turi būti gana ploni. Sunku aprašyti tą plonumą, tačiau jis neturi būti nei per plonas (tuomet mezginys bus per skystas), nei per storas (riešinė išeis grubesnė, mažiau subtili). Geriausia 75proc. vilnos arba net 100proc.
 • Karoliukų. Gražiausia su smulkiu čekišku biseriu.
 • Mažo indelio, į kurį susipilsite karoliukus prieš juos verdamos ant siūlo.
 • Specialios adatos karoliukams suverti.
 • Plono siuvimo siūlo.
 • Klijų (patartina naudoti tekstilei arba avalynei klijuoti skirtus klijus).
 • Vąšelio maža galvute. Bus reikalingas, jei netyčia paleisit akį.
 • Storos adatos baigtam mezginiui susiūti.
 • Rašto/ schemos, kaip norėsite išdėstyti karoliukus
 • Kantrybės ir atidumo (!)
Raštas
Riešinių raštas dažniausiai būna pasikartojančio motyvo. Riešinė yra mezgama ripsu, t. y. visada gerosiomis akimis. Taip mezgant eilės viena šalia kitos sugula savotišku armonikos principu, vienos iškilusios, kitos įdubusios. 
Jei  mezgant į pabaigą lieka viena kita eilė viršaus, per daug nesukite galvos. Riešinės gali būti labiau prigludusios arba laisvesnės, todėl plius minus viena dvi eilės didelio skirtumo riešinės apimčiai neturės.

Karoliukų vėrimas
Kai išsirinkote raštą, suskaičiuokite, kiek vienai riešinei numegzti reikės karoliukų. Aš karoliukų neskaičiuoju, tiesiog prisiveriu jų itin daug. Karoliukus susipilu į plastikinį stiklainio dangtelį. Karoliukų reikia įsipilti daug, su kaupu, tuomet bus paprasta vienu judesiu adata užkabinti kelis karoliukus. Jei kiekvieną karoliuką ant adatos kabinsit atskiru judesiu, vėrimas labai užtruks.

Veriami karoliukai taip: prie vilnonio siūlo galo priklijuojamas plonas siuvimo siūlas (sujungimo vieta turi būti glotni. Stumkite karoliukus pro šią vietą itin atsargiai), įverkite ploną siūlą į adatą ir imkite verti karoliukus. Kažkiek karoliukų suvėrus ant plonojo siūlo, perstumkite ant vilnonio.

Galimas ir kitas karoliukų vėrimo būdas. Įverti dvigubą siūlą į adatą ir tada per  plonojo siūlo kilpelę įverti vilnonį siūlą ir taip perstūmti biserį.
Picture
Suvertus karoliukus skaičiuojame taip – pirmus šimtą suskaičiuojame ir pagal juos išmatuojame likusią dalį. Vienai riešinei gali pakakti 200-300, o sudėtingesniems raštams gali prireikti iki 1200-1500 karoliukų.

Mezgant riešinę spalvotų karoliukų raštais, karoliukai yra suveriami ant pagalbinio siūlo tiksliai pagal mezgimo raštą ir po to perstumiami ant mezgimo siūlo.

Mezgimas
Riešinės dažniausiai mezgamos užmetus 50–55 akis (jei raštas smulkesnis 40). Akys užmetamos ant kartu sudėtų abiejų virbalų.

Pirmą eilę išmezgu be karoliukų – ši eilė bus reikalinga susiuvant riešinę. Jei joje bus karoliukų, jie susiuvant mezginio kraštus pasislėps siūlėje. 

Mezgama visą laiką geromis akimis. Mezgama gana tampriai, bet neperspauskit. Mezginys neturi būti lyg priaugęs prie virbalo (taip, kad per jėgą jį reikėtų stumdyti) – bus labai sunku megzti. Mezgant akys turi gana lengvai nuslysti nuo virbalo.
Kai mezgant riešinės geroji pusė (t. y. su karoliukais) yra atsukta į jus, išmezgate eilę be karoliukų, kai mezginį apsukate ir į jus „žiūri“ blogoji pusė, tuomet pagal raštą įmezginėjate karoliukus. 

Įmezgama paprastai – pristumiate karoliuką prie jau išmegztos akies (t. y. paskutinės ant dešinio virbalo) ir išmezgate sekančią mezginio akį. Karoliukas atsiduria tarp dviejų akių. 
Užbaigiama riešinė parastai – dvi akys (pradedant pirmąja) sumezgamos į vieną, išmegztoji perkliama atgal ant kairiojo virbalo ir procesas kartojamas tol, kol lieka vienintelė akis. Tuomet siūlą nukerpate  ir jį ištraukite pro paskutinę akį.

Siuvimas
Riešinė susiuvama iš gerosios pusės (nors aš riešines siuvu iš blogosios pusės) Siuvant reikia stengtis, kad raštas abipus siūlės gražiai sutaptų. Susiuvami kraštai užkabinant skersinį siūlą tarp kraštinės ir tolesnės eilių. Siūlas kiek patempiamas, kad pasislėptų, abu mezginio kraštai gerai priglustų vienas prie kito ir susidarytų vidinė siūlė. Kruopščiai susiuvus siūlė mažai matoma.

Riešinę taip pat galima susagstyti išilgai riešo mažų sagučių eile. Apatinį riešinės kraštą papildomai apnėrus vąšeliu karoliukų lankeliais, ji bus tik puošnesnė.

Mielai pakonsultuosiu ir padėsiu. Visus klausimus ir pastabas rašykite komentaruose - bendraukime!

Parengta pagal:  http://penelopiuklubas.lt/puslapio_svecias/jovitos-patarimai-riesines-zalioms/; Irena Felomena Juškienė "Riešinės"
 


Comments

Agnė J.
21/02/2012 21:57

Puikus pradžiamokslis :) beskaitydama užsimaniau riešines megzt. Atrodo imčiau ir pradėčiau dabar, bet nei siūlų, nei virbalų, nei biserio neturiu šiuo metu :D
Tačiau, kai pagaliau prisiruošiu pradėt, jau tikrai žinau kur keliausiu pasiskaityt kaip jos mezgamos :)
Šaunuolė :)))

Reply
Danguolė
16/03/2012 11:24

Gavau nuo vyro dovanų riešinę, o dabar sugalvojau megzti jas vyrui riešinę. Pati esu daug ką mezgusi, bet supratau, kad šis sumanymas nėra toks paprastas. Jau padariau bandynį, kad paskaičiuoti kiek raštų reiks išmegzti, bet man nepatiko karoliukai- jie per dideli. O mažesnių negaliu suverti. Ieškau, kaip išspręsti šia problemą. Na, kaip suverti kuo plonesnius karoliukus ant siūlo? Juk moterys, matau kaip tai padaro. Veikiausiai karoliukų reikia ieškoti atitinkančių siūlo storį, bet visgi norisi suverti kuo plonesnius karoliukus.

Reply
Agnė Stočkutė
20/03/2012 19:42

Straipsnyje aprašiau du biserio vėrimo būdus ant vilnonio siūlo. Tai tikrai nėra lengva, bet abu mano aprašyti variantai yra išbandyti ir tai tikrai įmanoma, tereikia itin didelio kruopštumo ir dar didesnės kantrybės. Sėkmės!

Reply
leo
28/07/2012 01:34

..karoliukus ant siūlo labai gerai suverti vąšeliu...reikalingas Nr 0,5 vąšelis....ant jo surenkame 4-5 karoliukus, tada užkabiname mezgimo siūla ir ant jo suveriame ....paprasčiau, negu su adata

Reply
Aiste
06/12/2013 23:14

Man karoliukai visada gaunasi isvirkscioj pusej...kodel taip, a?

Reply
Laima
15/01/2014 00:21

Manyčiau,kad geriausias būdas megzti riešines -būtų 5 virbalais,kaip mezgame kojines,nes gaunasi lygios eilės ir nereikia siūti.Ir karoliukai įsimezga tokiu pat būdu.

ReplyLeave a Reply